امروز: دوشنبه 18 اسفند 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

ادبیات نظری تحقیق تعاریف، ابعاد و نظریات تعهد سازمانی

ادبیات نظری تحقیق تعاریف، ابعاد و نظریات تعهد سازمانی دسته: علوم انسانی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 257 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 25

ادبیات نظری تحقیق تعاریف، ابعاد ونظریات تعهد سازمانی

قیمت فایل فقط 7,150 تومان

خرید

توضیحات :

ادبیات نظری تحقیق تعاریف، ابعاد ونظریات تعهد سازمانی در 25 صفحه در قالب ورد قابل ویرایش.

بخشی از متن :

خلاصه ای از کار:

تعهد سازمانی

تعریف

در ادبیات روان شناسی اجتماعی مفهوم نگرش­ها از اهمیت ویژه­ای برخوردار است آلپورت(1935، به نقل از اگارد[1]، مارنبورگ[2] و لارسن[3]، 2008)، در مقاله­ای که پژوهش­های مربوط به نگرش­ها را بازنگری می­کرد، اظهار داشت که مفهوم نگرش شاید متمایزترین و ضروری­ترین مفهوم در روان شناسی اجتماعی معاصر باشد. تصور بر این است که در محیط سازمانی نگرش­های مشخص با شخصیت و انگیزش او ارتباط دارند.

..................

- ­ابعاد تعهد سازمانی

از جمله اولین محققان در تعریف ابعاد و انواع تعهد، کریس آرجریس[4] است. وی معتقد است که نیروی انسانی در سازمان می­تواند دو نوع از تعهد را داشته باشد:

- ­تعهد درونی[5]

این تعهد از درون نشأت می­گیرد. به این معنی که افراد، بنا به انگیزه­های درونی به سازمان متعهد می­شوند و در تعیین فعالیت­ها و

..................

- ­موضوعات تعهد سازمانی

اگر چه تعاریف متفاوتی از تعهد سازمانی در ادبیات موضوع یافت می­شود، ولی هر یک از آن­ها یکی از سه موضوع کل وابستگی عاطفی، درک هزینه­ها و احساس تکلیف را منعکس می­کنند.

الف)­ وابستگی عاطفی

عمومی ترین شیوه­ی برخورد با تعهد سازمانی در ادبیات مربوطه، شیوه­ای است که تعهد به عنوان وابستگی عاطفی و روانی به

..............

نظریه­های مربوط به تعهد سازمانی

نظریه مزیت­های جانبی بکر[6]

اصطلاح مزیت­های جانبی نخستین بار در ادبیات روان شناسی صنعتی و سازمانی به وسیله­ی بکر مورد استفاده قرار گرفته است (ته[7]، وانگ و گرانگ[8]، 2011).

این اصطلاح اشاره به مزیت­ها و امتیازاتی دارد که توسط افراد در یک سازمان اکتساب و ذخیره می­شوند و در صورت ترک کردن سازمان ممکن است آن­ها

.............

نظریه یا الگوی تعهد سازمانی استیرز

استیرز در سال 1977 با ارائه­ی نظریه یا الگویی درباره­ی تعهد سازمانی پایه­ی بسیاری از تحقیقات بعدی را بنا نهاد. وی در این نظریه یا الگو اظهار می­دارد که تعهد سازمانی در عین این که بر روی متغیرهایی اثر می­گذارد از متغیرهای دیگری نیز اثر می­پذیرد و به عبارت دیگر این الگو بیان می­کند که تعهد سازمانی در آن واحد می­تواند هم متغیر پیش بین (مستقل) و هم متغیر ملاک (وابسته) باشد(کیم و کیم، 2014).

.................

الگوی سه گانه­ی اثرگذار بر تعهد سازمانی استیرز و همکاران

استیرز، پورتر و مودی (1983، به نقل از اوزگان، 2011)، برخی از عوامل مؤثر بر افزایش تعهد سازمانی را به صورت ذیل مطرح کرده­اند.

1-­ عوامل شخصی[9]

اصلی­ترین عامل شخصی میزان تعلق و پیوستگی بالقوه­ای است که کارمند در اولین روز کاری

..............

- مدل سه بخشی تعهد سازمانی آلن و مایر

آلن و مایر (1991) مدل سه بخشی تعهد سازمانی را معرفی کردند. در این مدل تعهد سازمانی از سه مورد تعهد عاطفی، تعهد مستمر و تعهد هنجاری تشکیل شده است. پیش شرط­های مطرح شده در این مدل شامل

..........

نظریه یا الگوی تعهد سازمانی ماتیو و زاجاک

ماتیو[10] و زاجاک[11] (1990، به نقل از لارسن، مارنبورگ و اگارد، 2012) در الگوی­شان به بررسی متغیرهای مؤثر بر تعهد سازمانی و متغیرهای متأثر از تعهد سازمانی و همچنین به بررسی روابط متقابل متغیر سازمانی با بعضی از

.........

الگوی عوامل مؤثر بر تعهد سازمانی

سیری در ادبیات و مطالعات مربوط به تعهد سازمانی نشان می­دهد که مجموع عوامل اثرگذار بر تعهد سازمانی در چهار دسته می­گنجد.

1-­ عوامل شخصی: که می­توان به سن، جنس، تحصیلات، سابقه ی کار، احساس آرامش، شایستگی، رضایت شغلی و نظایر آن اشاره کرد.

.........

فهرست منابع

منابع فارسی

تعهد سازمانی

تعریف

در ادبیات روان شناسی اجتماعی مفهوم نگرش­ها از اهمیت ویژه­ای برخوردار است آلپورت(1935، به نقل از اگارد[12]، مارنبورگ[13] و لارسن[14]، 2008)، در مقاله­ای که پژوهش­های مربوط به نگرش­ها را بازنگری می­کرد، اظهار داشت که مفهوم نگرش شاید متمایزترین و ضروری­ترین مفهوم در روان شناسی اجتماعی معاصر باشد. تصور بر این است که در محیط سازمانی نگرش­های مشخص با شخصیت و انگیزش او ارتباط دارند.

در دهه­های اخیر متخصصین رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی نسبت به نگرش­های شغلی توجه خاصی نموده­اند. نگرش­های متعددی در رابطه با فعالیت­های شغلی وجود دارد. مطالب زیادی در رابطه با کنش و جاذبه میان افراد در دسترس است؛ مثلاً نگرش­های ما نسبت به دیگر افراد. هر چند نگرش­هایی که بیش از همه­ی مورد پژوهش قرار گرفته­اند آن­هایی هستند که با احساس کلی شخص نسبت به شغل سروکار دارند (مک موری[15]، پیرولا- مرلو[16]، ساروس[17] و ایسلام[18]، 2010). از جمله نگرش­های شغلی مهم تعهد سازمانی می­باشد که در این پژوهش به آن پرداخته شده است.

مفهوم تعهد سازمانی در کارمندان اخیراً در ادبیات تحقیق به طور گسترده مورد توجه قرار گرفته است. داشتن طرح و هدف در سازمان به تنهایی اثربخشی سازمان را تأمین نمی­کند، ولی اگر شروط زیربنایی نیز وجود داشته باشد، اعضای سازمان به سختی و بدون رغبت از اهداف سازمان حمایت خواهند کرد (نجیب­زاده، 1385).

واژه­ی تعهد سازمانی یک واژه­ی چندبعدی است که شامل اشتیاق به حفظ عضویت خود در سازمان، اعتقاد به قول ارزش­ها و اهداف سازمان و علاقه به جد و جهد در قبال سازمان باشد (پروماروپان[19]، سعوفی[20]، راجاکاسیم[21] و بالاکریشنان[22]، 2013).

تعاریف متعددی را می­توان برای تعهد سازمانی برشمرد. تعهد مفهومی چندبعدی و پیچیده است؛ به طوری که در تئوری­ها و تحقیقات به شکل­های متفاوتی آن را تعریف کرده­اند.از نظر بکر، تعهد تمایل به انجام مستمر مجموعه فعالیت­هایی است که به خاطر ذخیره شدن اندوخته­ها و سرمایه­گذاری­های پیشین بوده که با ترک سازمان، این اندوخته­ها از بین می­رود (بکر[23]، 1992). گراسکی[24](1966)ماهیت رابطه­ی فرد با سازمان خود را به صورت یک تعهد سازمانی تعریف می­کند. هال و همکاران[25](1997، به نقل از چتین[26] و پکینس[27]، 2011)، تعهد را فرایندی می­دانند که از طریق آن، اهداف سازمانی و عضو سازمانی تا حدود زیادی در هم ادغام می­شوند. همچنین کانتر[28]، تعهد را به عنوان تمایل افراد به در اختیار گذاشتن انرژی و وفاداری خویش به نظام اجتماعی تعریف می­کند (چتین و پکینس، 2011).

استیبینز[29] (1970، به نقل از یه، 2014)، تعهد مستمر را آگاهی از غیرممکن بودن انتخاب یک هویت اجتماعی دیگر و متفاوت، به خاطر زیان­های زیاد ناشی از تغییر می­داند. شلدون[30]، تعهد سازمانی را یک نگرش یا یک جهت گیری نسبت به سازمان دانسته که هویت فرد را با سازمان مرتبط می­سازد. سالانسیک[31] هم تعهد را حالتی می­داند که عضو سازمان به رفتارها، فعالیت­ها و اقدامات خودش مقید و پای­بند شده و این باور در فرد ایجاد می­شود که باید این رفتارها را تداوم بخشیده و مشارکت مؤثر خود را در انجام آن­ها حفظ کند (ماچینتاش و کراش، 2014).

مودی[32]، پورتر[33] و استیرز[34] (1979، به نقل از یانگ، هووانگ و هسو، 2014)، تعهد را عبارت از تعیین هویت شدن با یک سازمان می­دانند که شامل یک باور قوی در پذیرش اهداف و ارزش­های یک سازمان، میل به صرف تلاش قابل ملاحظه برای سازمان و آرزوی شدید برای ماندن در سازمان است.

از نظر رابینز[35]، تعهد عبارت است از حالتی که فردی سازمان را معرف خود دانسته و آرزو می­کند که در عضویت آن سازمان باقی بماند (آلن[36]، شور[37] و گریفیث[38]، 2009).


[1]- Ogaard

[2]- Marnburg

[3]- Larsen

[4] - Cris Argyris

[5] - Internal Commotment

[6] - side-bets theory of Becker

[7]- Teh

[8]- Ngerang

[9]- individual factors

[10]- Mathieu

[11] - Czajak

[12]- Ogaard

[13]- Marnburg

[14]- Larsen

[15]- McMurray

[16]- Pirola-Merlo

[17]- Sarros

[18]- Islam

[19]- Permarupan

[20]- Saufi

[21]- Raja Kasim

[22]- Balakrishnan

[23] - Becker

[24] - Grusky

[25] - Hall & et al

[26]- Çetin

[27]- Pekince

[28] - Kanter

[29] - Stebbins

[30] - Sheldon

[31] - Salancik

[32] - Mowdey

[33] - Porter

[34] - steers

[35] - Robinz

[36]- Allen

[37]- Shore

[38]- Griffeth

قیمت فایل فقط 7,150 تومان

خرید

برچسب ها : ادبیات نظری تحقیق تعاریف ابعاد ونظریات تعهد سازمانی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر