امروز: یکشنبه 3 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

گودبرداری و پی كنی

گودبرداری و پی كنی دسته: عمران
بازدید: 4 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 42 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 68

طبقه بندی زمینها زمینها رابر حسب مورد می توان بر حسب نوع (اندازه) مصالح متشكله، برحسب وضعیت طبیعی، و یا برحسب میزان نشست و قابلیت تراكم طبقه بندی نمود الف) طبقه بندی زمینها بر حسب نوع مصالح متشكله مصالح تشكیل دهندة انواع زمینها، به غیر از زمینهای سنگی، عبارتند از شن، ماسه، سیلت، رس و مواد آلی یا ارگانیكی حاصله از گیاهان

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

گودبرداری و پی كنی

طبقه بندی زمینها

زمینها رابر حسب مورد می توان بر حسب نوع (اندازه) مصالح متشكله، برحسب وضعیت طبیعی، و یا برحسب میزان نشست و قابلیت تراكم طبقه بندی نمود.

الف). طبقه بندی زمینها بر حسب نوع مصالح متشكله

مصالح تشكیل دهندة انواع زمینها، به غیر از زمینهای سنگی، عبارتند از شن، ماسه، سیلت، رس و مواد آلی یا ارگانیكی حاصله از گیاهان.

ب) طبقه بندی زمینها بر حسب وضعیت طبیعی

زمینها را بر حسب وضعیت طبیعی به دو دسته زمینهای خاكریزی شده یا مصنوعی و زمینهای طبیعی تقسیم می كنند.

ج) طبقه بندی زمینها بر حسب میزان نشست

زمینهای غیر قابل تراكم

زمینهای با قابلیت تراكم كم

زمینهائی با قابلیت تراكم زیاد

تعیین مقاومت مجاز زمین

تعیین ابعاد پی به میزان زیاد بستگی به قابلیت زمین برای تحمل فشار دارد. لذا تعیین مقاومت مجاز زمین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زمینهائی كه قبلاً در آنها ساختمان و یا سازه ای ساخته شده است و وضعیت آنها مشخص است ممكن است احتیاج به آزمایشهای مجدد نداشته باشد.

موضوع تعیین مقاومت و سایر مشخصات زمین در مواقعی كه زمین ناشناخته بوده و ساختمان و پروژه ایكه قرار است برروی آن ساخته شود بزرگ و قابل اهمیت باشد بسیار حائز اهمیت است.

پیاده كردن نقشه

پیاده كردن نقشه روی زمین قبل از گودبرداری و یا هر نوع عملیات اجرائی بجز برداشتن خاكهای سطحی و گیاهی و كندن بوته ها، غالباً به عمق 15 تا 25 سانتیمتر، صورت می گیرد. برای پیاده كردن نقشه روی زمین دو مشخصه بر و كف باید معین باشد.

روشهای گودبرداری و پی كنی

الف) گودبرداری در زمینهای خوب و خشك

ب) گودبرداری در زمینهای خشك نسبتاً سست

ج) گودبرداری در زمینهای سست و خشك

گودبرداری وسیع و عمیق

در مواقعی كه پی ها نزدیك بهم بوده و در عمق نسبتاً زیادی باید ساخته شوند و یا در مواقعی كه ساختمان دارای زیرزمین بوده و طبعاً پی ها پائین تر از كف تمام شده آن باید بنا شوند و زمین سست و ریزشی باشد، گودبرداری به یكی از طرق ترانشه محیطی، تیرهای شیب دار، فرازبندی، و دیوارهای پرده ای انجام می گیرد.

روش ترانشه محیطی

در این روش قبلاً ترانشه ای در پیرامون محل مورد نظر، نظیر زیرزمین كه قرار است گودبرداری شود حفر می كنند. عرض ترانشه باید برای استقرار چوب بست، ساختن دیوار حائل و فضای لازم بریا كارگران به اندازة كافی در نظر گرفته شود. ترانشه را به یكی از طرقی كه قبلاً گفته شد حفر كرده و كف آنرا به ضخامت 5 تا 10 سانتیمتر با بتن مگر پوشانده بصورت كاملاً افقی درمی آورند تا سطح مناسبی برای پی سازی و ساختن دیوار زیرزمین بوجود می آید. موقعی كه دیوار اطراف كامل شد قسمت میانی را حفر كرده و خاكهای حاصله را خارج می كنند سپس كف سازی را انجام می دهند.

روش تیرهای مایل

از این روش در مواقعی استفاده می كنند كه امكان حفر محل در پشت خط محیطی، بدون نیاز به چوب بست، میسر باشد و لذا اینكار فقط در مواردی كه زمین به اندازة كافی مقاوم باشد امكانپذیر خواهد بود. پس از حفاری دامنه دیوارهای گودبرداری را صاف كرده و برای جلوگیری از ریزش احتمالی زمین آنرا چوب بست می كنند. دیوار حائل بتدریج و به دفعات ساخته می شود و چوب بست را به سمت بالا انتقال می دهند.

روش سدهای جعبه ای

این روش با استفاده از صندوقچه هائی كه معمولاً از طریق قفل و بست كردن صفحات فلزی به یكدیگر و آب بندی كردن آنها ساخته می شوند صورت می گیرد. هرگونه نفوذ مختصر آب به داخل صندوقچه ها به وسیلة پمپ خارج می شود.

روش دیوارهای پرده ای

در این روش یك دیوار نسبتاً نازك بتنی در اطراف محل گودبرداری برای جلوگیری از ریزش خاك و قبل از گودبرداری می سازند. این روش مواقعی كه محل گودبرداری نزدیك جریان آبی نظیر رودخانه واقع شده باشد و خطر نفوذ آب و ریزش زمین تواماً وجود داشته باشد نیز بكار می رود.

زه كشی افقی

زه كشی از طریق قرار دادن لوله های PVC به قطر 10 سانتیمتر، كه با فیلتر نایلونی افقی برای جلوگیری از ورود ذرات دانه های خاك، مجهزند و استفاده از پمپ برای خارج كردن آبهای سطحی صورت می گیرد.

پی

كلیه سازه هائی نظیر سدها، ساختمانها و پلها كه بر روی زمین قرار می گیرند دارای دو قسمت‌اند تحتانی یا پی. پی در حقیقت رابط بین سازه اصلی و زمین بوده و وظیفه اصلی آن انتقال وزن سازه اصلی آن انتقال وزن سازه اصلی و بارهای وارده بر آن به اضافة وزن خود به زمین است. پی را نمی توان مجزا از زمینی كه سازه پی برروی آن قرار می گیرد بحساب آورد، بهمین علت است كه خرابی پی ناشی از نشست و یا حركت زمین را معمولاً به خرابی و یا عدم استقامت پی به حساب می آورند.

انواع پی

پی ها را می توان بطور كلی به سه گروه پی های گسترده، پی های شمعی و پیرها تقسیم كرد.

 پی های گسترده:

ساده ترین و معمولترین انواع پی ها، پی های گسترده اند. نوع پی معمولاً شامل تاوه ای است از بتن مسلح به شكل مربع یا مربع مستطیل كه وظیفه انتقال و توزیع بارهای وارده از ساختمان به زمین را بعهده دارد.

سطح پی باید به اندازه ای باشد كه فشار وارده بر زمین بستر پی از مقاومت مجاز زمین تجاوز ننماید.

وضعیت مطلوب پی موقعی است كه به شكل مربع ساخته شده و ستون درست در مركز آن قرار داشته باشد.

پی های منفرد

قیمت فایل فقط 14,300 تومان

خرید

برچسب ها : گودبرداری , پی كنی , طبقه بندی زمینها , پی های گسترده مركب , پی های شناور , پی های شمعی , انوع شمع ها , پی سازی روی شمع , پایه ستونها , دیوارها , دیوارهای آجری , دیوار با آجرهای مجوف , آجرهای مجوف یا توخالی , دیوارهای سنگی , دیوارهای بتنی , دیوارهای چوبی , دیوارهای خاص , دیوارهای گچی , دیوارهای تیغه ای مسلح , دیوار ملاتی , دیوار رابیتس , دیوارهای مختلط , دیوار آجری مس

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر